UK Games Expo

Lauamängumessidest rääkides tuleb enamasti esimesena meelde Saksamaal, Essenis iga-aastaselt oktoobri lõpus peetav Spiel – ja olgem ausad, oma ligi 150 000 külastaja ning 800 esitlejaga on see tõeliselt massiivne üritus, ning seda nii esimesel kui ka kümnendal korral külastades. Samas on Euroopas toimumas ka hulgaliselt väiksemaid analoogseid üritusi – ning miks mitte ka neid Eesti lauamänguhuvilistele tutvustada.

 

DSC_0256Külastajate arvu poolest on Euroopa regioonis kolmandale kohale tõusnud Inglismaa suurim lauamängumess UK Games Expo (teisele kohale paigutaksin hetkel veel itaallaste PLAY-Modena), mis – nagu arvata võib – pakub meeldivat kohtumisvõimalust kõigile peamiselt Ühendkuningriigi lauamänguritele. Toimudes Birminghamis on see (vähemalt välismaalase silma kohaselt) suhteliselt saareriigi keskel, olles seega logistiliselt suurema ürituse tarbeks igati sobilik asukoht.

 

Viimased kaks aastat on Expo toimunud Hiltoni hotelli ruumides, võttes enda alla peaaegu kõik sealsed konverentsiruumid, saalid, koridorid ja muu vaba pinna – mida aga Hiltoni tüüpi lukshotellis pole sugugi vähe. Nagu üks korraldajatest muiates kommenteeris, jäi sel aastal messist puutumata vaid hotelli bassein.

 

DSC_0219Asukoht ongi ehk üheks suurimaks erinevuseks, mis Esseni massiivsete kõrgete lagedega hallide ja betoonpõrandatega harjunule esimese asjana silma hakkab. Vaibad põrandatel. Vanamoelised kõrge seljatoega pehmed toolid. Uhked kroonlühtrid laes. Ja seda kõike messialal.

 

Kui vaadata eksponentide hulka, siis ka neid lisandub järjest iga aastaga, ning valdavaks on jätkuvalt saareriigi kohalikud tegijad. Suurimat müügipinda omavad reeglina suurimad jaemüüjad – Leisure Games, Boardgameguru jpt – kuid samas on rikkalikult esindatud ka kõikvõimalikud väiksemad kohalikud tegijad. Expo kuulsus on aasta-aastalt ka välismaal kasvanud, nii oli seekordki kohal eksponente kõikjalt Euroopast – Saksamaalt, Poolast, Rumeeniast, Hispaaniast ja mujaltki. Siinkohal tuli tunnistada, et 2D6 lauamängukirjastus polnudki sel aastal kõige „eksootilisem“ osaleja geograafilise distantsi osas – seekord viibisid messil ka meie põhjanaabrid oma Mindwarrior Games’iga.

 

DSC_0264UK Games Expo korraldajad on alati rõhutanud, et tegemist on pereüritusega ning sõnadele on ka tegudes truuks jäädud – ka seekord oli loodud eraldi ruumis suur lasteala neile, kel suuremad mängud alles ees ootamas ja kes seekord alles vanemate käekõrval ringi tatsasid. Nii lapsi kui nende vanemaid juhendasid mängude juures vabatahtlikud, ehk siis kurtmine „Ma seda ei oska, liiga keeruline!“ kõlas reeglina kurtidele kõrvadele. Kui taolist fraasi üldse nende kolme messipäeva jooksul keegi lausus…

 

DSC_0268Kolm messipäeva on omakorda jagatud nii, et ost-müük on lubatud neist vaid kahel, laupäeval ja pühapäeval – reedene päev (või soovi korral kasvõi kogu nädalavahetus) on mängimiseks. Taaskord on korraldajad (südamesopis mänguritena) reserveerinud suured ruumid koos toolide-laudadega just mängimiseks. Pole endal ühtegi mängu kaasas (sest no kes see metsa ikka puid kaasa võtab)? Pole probleemi – Expol on igati korralik (ja uhke valikuga) lauamängulaenutus. Annad allkirja, võtad mängu ja veedad mõnusalt aega. Senise kaheksa aasta jooksul pole kusjuures veel kordagi juhtunud, et keegi oleks mängu tagasi toomata jätnud. Ahjaa, mängimise kohta veel üks huvitav infokild – aeg-ajalt ikka juhtub, et oled sõbraga mõnda head mängu ette võtmas kui märkad ootamatult silti „3-5 mängijat“. Taolise probleemi puhul on Expol lisamängijate leidmine äärmiselt lihtsaks tehtud – võtad laenutusest ühe miniatuurse riigilipu koos alusega ja paned selle oma lauale püsti. See tähendab, et sa otsid mängijaid juurde – ja suure tõenäosusega selleks ajaks kui sa ettevalmistusega ühele poole jõuad, on ka kõik mängijad juba olemas.

 

DSC_0253Kui sa aga mingil põhjusel mängida ei taha, võid hoopis osa võtta pakutavast „kultuuriprogrammist“ – näiteks toimus seekord kahe päeva jooksul 28 seminari. Teemade ring oli piisavalt lai, et igaühele midagi leiaks – kes tahtis, sai kuulata Kniziat rääkimas lauamängude teaduslikust poolest, kes tahtis, arutles RPG-des kasutatava muusika üle, kes tahtis, esitas lihtsalt oma lemmiknäitlejaile küsimusi.

 

Tegelikult võiks sellest lauamängumessist veel pajatada paljutki – nagu näiteks kasutatud mängude müügialast (kolme päeva käive ca 32000£), kust võis leida igasugu kraami uskumatute hindadega (klassikaline Civilization, 18£ – anybody?), eksponentide mänguvalikust, Expo Awards auhindadest, esmaesitlustest, kostüümivõistlusest jne jne. Kõigest sellest aga ehk juba mõnes järgmises numbris…

 

Mida võiks aga kokkuvõtteks öelda? Kui taaskord sakslaste Spieliga paralleeli üritada tõmmata siis… UK Games Expo puhul kumab läbi, et mastaapidest (ligi 8000 külastajat) hoolimata on tegu siiski mängurite poolt tehtava messiga mänguritele, Spiel kaldub olema aga pigem puhtakoeline kommertsüritus. Selline mulje oli nii minul kui ka mitmelgi teisel osalejal, kellega nende kolme suurepärase päeva jooksul suheldud sai.

Lugeja haarab kivi: