UK Games Expo 2015

UK Games Expo – Inglismaa suurim lauamängumess, mis traditsiooniliselt jätkab külastusrekordite püstitamist. Kui esimesel Expol (aastaks oli siis 2007) käis kohal 1200 huvilist ning eelmisel aastal jõuti müstilise 10 000 külastaja piirini, siis sel aastal loendati ametlike andmete kohaselt kokku 14 071 külastajat (neist 7062 unikaalset). Võrdluseks – Paides oli 2015. aasta andmetel pisut üle 8000 elaniku, ehk siis kõigi nende külastajatega saaks näiteks selle linna ilusti ära täita.

expo_1Järjest kasvav külastajate hulk tekitab ka korraldajatele järjest suuremaid ootuseid (ja ka järjest suuremat peavalu) – eriti kui pidada silmas tahes-tahtmata tehtavat võrdlust Essenis peetava Euroopa suurima lauamängumessiga. Expo tiim on aga öelnud, et nad hindavad taolist võrdlust väga kõrgelt, kuid sellegipoolest eelistavad nad minna oma rada ning mitte muutuda Esseni megahallide laadseks müügiürituseks.

Seda väidet kinnitas sajaprotsendiliselt ka selleaastase ürituse programm, kus pakuti kõigile midagi – olid sa siis lauamängu-, miniatuuri-, rollimängu- või lihtsalt ümberkehastumise huviline. Seminariruumidesse olid pidevalt pikad järjekorrad: seal õpetas näiteks X-Wingi arendaja Alex Davy looma Star Wars: X-Wing Miniatures Game tarbeks looma uusi stsenaariume, XCOM-i (ja ka paljude teiste lauamängude) autor Eric Lang rääkis lauamängutööstuse äripoolest, Firefly RPG arendaja Monica Valentinelli jagas juhtnööre RPG-de arendamiseks ja lisaks toimus veel palju-palju muud. Kokkuvõttes toimus seminariruumis 20 üritust ning teadaolevalt osasid populaarseimad isegi korrati, kuna kõik huvilised ei mahtunud alati saali ära.

expo_2Samas võisid sa Expole minna ka puhtalt meelelahutuse nautimiseks – nii oli näiteks kohal stand-up koomik James Cook lauamänguteemalise kavaga “Always Be Rolling”, kus ta heitis pilgu lauamängude kasvavale populaarsusele ning kuidas nende abiga oma elu paremaks muuta; lisaks heideti pilk sellistele klassikutele nagu Monopol, Cluedo, Risk ja Scrabble – ning et miks need suhteliselt kehvad mängud on (aga kuidas neid igati mängitavaks saada paari lihtsa reeglimuudatusega).

Teiseks interaktiivseks meelelahutuseks oli Dark Room, mida vedas austraallasest John Robertson – ning tema mäng põhineb 80-ndate tekstipõhistel seiklusmängudel. Nimeks oli “You Awake To Find Yourself In A Dark Room” – ning nagu nimigi ütleb, tuleb saalitäiel rahval pääseda välja suletud ruumist. Konks peitub aga selles, et otsuseid tehakse ükshaaval ja mängujuhi poolt etteantud valikute seast – mis pole aga sugugi kõige mugavamad.

expo_3Mida veel? Kui mängimisest tõesti kõrini sai (kuigi sellise ohu korral poleks tasunud üldse Expoga riskima hakata) oli võimalus lihtsalt toolile vajuda ning kinokunsti vaadata. “Flash Gordon”, “Blade Runner” ja “The Next Great American Game”.

Jexpo_6a muidugi vaba mängimispind. Siinmail oleme (põhjendatult) õnnelikud, kui õnnestub 40-50 mänguhuvilist kokku saada; Expol kehtib reegel, et vahet pole kui suured alad mängimiseks eraldatakse, täis on need alati. Nii oli seekord üks massiivne ruum eraldatud ainult ja ainult lauamängude mängimiseks – ning ei õnnestunud kordagi näha, et sealsest 350-st kohast rohkem kui mõni üksik täitmata oleks. Ning miks olekski pidanud – samas kohapeal oli tasuta lauamängulaenutus (kõigi uuemate mängudega) ning snäkkide ja karastusjookide lett. Craft-õlled olid üldse peaaegu igal nurgal müügil, keskmiselt selliste Tallinna õllehindadega.

expo_7Kuidas edasi? Käesoleva Expo kõiki jooni pole veel alla tõmmatud, kuid juba on teada, et 2016. aastal on taaskord oodata kasutatava pinna enam kui kahekordistamist – et oleks rohkem pinda nii kauplejatele, mängudele, seminaridele kui ka turniiridele – sest ühe õige Expo juurde kuuluvad ka turniirid! Sedakorda oli ajakavas 45 turniiri ning seda igal maitsele: alustades Field of Glory’st ja Flames of War’ist kuni Warmachine’i ja HeroClix’ini, otseloomulikult ka Netrunneri, Katani, Carcassonne’i jmt meistrivõistlused.

On, mida oodata.

Lugeja haarab kivi: