Soome suurim lauamängulaager – Lautapelaamaan 2014

Lautapelaamaan on Soome lauamänguseltskondade seas üks oodatumaid üritusi, sest tegemist on aasta suurima puhtalt lauamängudele keskendunud mängulaagriga. Aastal 2002 alguse saanud (ja esimesed kümmekond aastat HelConi nime kandnud) laager toimub traditsiooniliselt Helsingis ning viimased paar aastat on selle kodupaigaks olnud kunagine Helsingi Kaablitehas. Tänaseks päevaks on see kunagine monstrum aga muutunud (alternatiiv)kultuuri keskpunktiks, olles olemuselt enam-vähem võrreldav Tallinna Telliskivi loomelinnakuga.

lauta8Nagu arvata võib, võttis Lautapelaamaan sellest hoonest enda alla vaid ühe pisikese killukese, kuid sellest hoolimata said ligi 150 samaaegset külastajat end ruumis mugavalt tunda. Jah, kogu tegevus toimus ühes ja samas suures korralikult valgustatud ning toolide-laudadega varustatud ruumis – nii laenutus, sponsorite müügistendid, mängude vahetusketi laud, loosilaud, riietehoid ja misiganes kõike veel ühes korralikus lauamängulaagris esineb. Mängijad ka muidugi.

Ning mängijaid oli mõnusalt palju – seda eeskätt siinse lauamängukultuuriga harjunule – päevasel ajal oli pidevalt laudade taga 120-150 mänguhuvilist, tõsi öösiti see number vähenes. Suurest huviliste hulgast tulenevalt varieerus ka laudadel olev mängude hulk seinast seina – oli tavalisi eurokaid, oli kaardimänge, oli täringuid ja ameritrashi, oli sõjamänge – ning muidugi ka hardcore majandusmänge. Üks neid hetki, kui tunned sügavat kahetsust tõhusalt toimiva kloonimise puudumisest – või et ööpäevas ainult 24 tundi on.

lauta3Lautapelaamaan oli ühtlasi suurepärane võimalus proovida Esseni hitte kõigil neil, kel endil messil käimata jäi (või seal aega mängimise peale raisata ei tahtnud) – tasuta laenutuses oli suur valik käesoleva aasta mänge vabalt saadaval. Lisaks, kui tahtsid oma õnne proovida, oli vaid 2-eurose loosipileti eest võimalus loteriil mõne uhiuue populaarse lauamängu omanikuks saada (lisaauhindadeks oli aga lademes kõikvõimalikke Essenist kirjastajatelt pärit minilaiendeid, promokaarte ja muud memorabiiliat).

lauta2Otseloomulikult oli kohapeal võimalik soetada nii soomest pärit kui lihtsalt soomestatud mänge nii kohalikelt tootjatelt kui ka näiteks Queen Gamesilt – ja näiteks viimatimainitu toodang oli ingliskeelsetest versioonidest ligi kaks korda soodsam. Veelgi huvipakkuvamaks oli aga võimalus tutvuda uute Soome prototüüpidega mis lähiajal tootmisesse või Kickstarterisse minemas – ning tuleb tunnistada, et nii mõnigi neist jättis tõsise kripelduse sisse. Ahjaa, kas teadsite üldse, et meie põhjanaabrite hulgas tegeleb tervelt 16 firmat lauamängude väljamõtlemisega?

Kokkuvõtteks võib öelda, et Lautapelaamaan oli üks igati nauditav ja elamusterohke lauamängulaager asukohaga Tallinnast vaid nii 80 kilomeetri kaugusel – ja vähemalt VP jaoks on see üritus kindlasti järgmise aasta kalendris suurelt ära märgitud.

lauta7lauta6lauta5lauta4lauta1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lugeja haarab kivi: