Arvustus: Red7

red_1Red7 puhul on kindlasti tegemist suurepärase meistriteosega sellistelt kuulsatelt lauamängudisaineritelt nagu Carl Chudyk (Glory to Rome, Innovation, Uchronia) ja Chris Cieslik (We Didn’t Playtest This At All)! Tegemist on elegantse mänguga, mis…

Ei.

Red7 on selleks liiga hea mäng, et selle arvustust taoliste sisutühjade väljendite loopimisega alustada. Ta on küll lihtne mäng, kuid lihtsuses peitubki oma võlu – ning arvestades, et Red7 karp sisaldab vaid 49 kaarti, on siin selle sisu kohta mängu küll ja küll.

red_3Ehk siis: mäng sisaldab endas 49 kaarti, seitsmes erinevas värvitoonis, igaühes numbrid ühest seitsmeni. Chudyk’ile iseloomulikult omab iga kaart ka mitut omadust – antud juhul siiski vaid kahte (lisareeglitega mängides kolme). Kaardi värv tähistab võidutingimust ning sellel olev number on… noh… kaardil olev number. “Väärtus” poleks selle kohta kõige õigem öelda, “tugevus” ka mitte – jäägu siis number.

Reeglid on väga lihtsad: mängu alguses saab iga mängija kätte seitse kaarti. Oma käigu ajal saad valida kolmest tegevusest ühe – sa kas käid kaardi enda ette lauale (nö. “värvipaletti”), laua keskele võidutingimuseks või nii enda ette ühe kui ka laua keskele ühe. Kui oled selle ära teinud, on päripäeva järgmise mängija kord. Nii lihtne see ongi.

Mis aga mängu keerulisemaks (ja seega ka huvitavamaks) muudab, on tingimus, et oma käigu lõppedes pead sa täitma võidutingimust – kui ei täida, oled mängust väljas. Oma käigu ajal võid sa küll võidutingimust muuta (laua keskele kaarti käies) – kuid seda vaid juhul, kui oleksid peale seda võitjaks.

red_2Nagu öeldud sai, on võidutingimusi seitse erinevat – alates suurima numbri omamisest oma paletis kuni sama värvi või sama numbriga kaartide hulgani, erinevad variandid seal vahepeal. Baasreeglitega mängides keegi omale kaarte mängu jooksul juurde ei saa, seega tuleb proovida omale olemasoleva seitsme kaardiga võimalikult palju võimalikke võiduvõimalusi jätta – liiga tihti võidutingimust muutes hakkab sul lõpuks nappima kaarte oma paleti turgutamiseks.

Kes aga võidab? See on iseenesest loogiline – kuna oma käigu lõpus võidutingimust mitte täites langed välja, võidabki see, kes viimasena mängu alles jääb.

Kokkuvõtteks: kiire mäng, lühike mäng, võimalusterohke mäng. Karbil näitab kiri mänguajaks 5-10 minutit ning laias plaanis võib sellega täiesti nõustuda. Võib-olla ehk neljakesi mängides uute mängijate puhul võib mänguaeg nii 15 minutini venida… aga ka see on täitsa hea tulemus.

Lugeja haarab kivi: