Arvustus: Acquire

acquireAcquire on üks neist majandusmängudest, mida võib pidada kõhklematult maailma lauamängude kullafondi kuuluvaks. Huvitav on kusjuures aga see, et hiljuti oma 50. sünnipäeva tähistanud mängu temaatika on väikeste ümberkohandustega igati temaatiline ka praegu – kui mängus üritavad mängijad üles ehitada ja seejärel kasumlikult maha müüa hotellikette, siis tänapäeval on pärismaailmas täpselt samad metoodikad ja eesmärgid idufirmadega tegutsejatel.

Acquire omapäraks – või oleks õigem ehk isegi öelda salakavaluseks – on tema halastamatus esmakordselt mängijate suhtes. Vägagi ahvatlev võib tunduda kogu oma raha paigutamine mõnda suurde hotelliketti, lootuses aktsiahinna väärtuselt kasu lõigata, kuni ühel hetkel ootamatult avastatakse, et selles mängus aktsiaid enda soovitud hetkel müüa ei saa. Kehva alguse puhul võibki seega juhtuda, et ülejäänud mänguaja istud lihtsalt rahatuna ning ainsaks “mängurõõmuks” jääb üle vaadata oma aktsiaportfelli väärtuse mõõdukat kasvu.

acquire2Iga mängija eesmärgiks on seega luua mõni uus väike hotellikett (või omada vähemalt mõnes taolises osalust) ja lasta seejärel see sobival hetkel mõnel suuremal hotelliketil üle võtta – saades seeläbi oma aktsiate eest korraliku finantssüsti ning sukeldudes seejärel uuesti uusi võimalusi otsima. Mida suurem hotellikett õnnestub teisega (ja veel suuremaga) ühendada, seda suurem on ka enamusaktsionäri boonus – samas teatud suurusest alates pole hotellide ühinemine enam konkurentsiameti poolt lubatud, seega on mõnikord Acquires kasulik ka vabatahtlikult konkurendi hotelli arendada.

Mäng ise toimub Acquires suhteliselt abstraktsel 9×12 mõõdus ruudustikul, kus iga ruut omab kindlat asukohatähist. Igal mängijal on käes hulk teiste eest salajas hoitavaid mängumärke, mida siis järgemööda lauale vastavale asukohatähisele paigutatakse. Üksik tähis mängulaual ei oma mingit väärtust, kui neid on aga juba vähemalt kaks tükki kõrvuti, on tegemist juba hotelliketiga. Asetades sobiva tähise mängulauale nii, et ühendatakse kaks hotelliketti, toimubki firmade ühinemine ja suuruselt väiksema firma kaks suurimat aktsionäri saavad omale korraliku boonuse – hoolimata sellest, kes ühinemise reaalselt käivitas.

acquire3Lisaks kohustuslikule mängumärgi lauale asetamisele on igal mängijal võimalik oma käigu ajal osta ka kuni kolm aktsiat, lootes et ülevõtmise ajal saab nende abil boonust ja lisaks kasumiga maha müüa – ning peale aktsiate ostmist võetakse pimesi üks mängumärk omale jälle juurde. Mäng kestab senikaua, kuni mängulauale on tekkinud üks 41-se suurusega hotellikett või kõik ketid on vähemalt 11-se suurusega – misjärel maksavad kõik hotelliketid oma suurimatele aktsionäridele veel korra boonust ja seejärel lüüakse kokku kõigi mängijate sularaha ning aktsiaportfelli väärtus. Kel suurim tulemus, ongi võitja!

Acquire puhul on seega tegemist suhteliselt lihtsate reeglitega majandusmänguga, kus on aga parajalt planeerimisvõimalust; miinusena heidetakse sellele enim ette tema abstraktsust ning juhuslikkuse osakaalu. Sellest hoolimata julgen seda mängu soovitada nii algajatele kui ka pisut vilunumatele majandusmängude huvilistele – ning eks oma osa mängu headusest näitab ka see, et Acquire on juba üle 50 aasta poelettidel püsida suutnud.

Lugeja haarab kivi: